بدنسازی با ایزوله سویا

بدنسازی با ایزوله سویا یکی از ترفند هایی است که به داشتن اندام خوب به شما کمک می کند. تغذیه مناسب در کنار یک برنامه آموزشی منظم و کارآمد بدون شک جزو مهمترین عناصر پیشرفت بدنی یک ورزشکار خواهد بود.

 

اما زمانی که یک شخص به درستی از این عوامل بهره می‌برد، نیاز دارد تا از مکمل های گوناگونی برای پیشبرد اهداف خود کمک بگیرد.

مکمل‌هایی که از سال‌های بسیار دور، مورد توجه کسانی که پرورش اندام کار می‌کردند، قرار گرفته بود و تا به امروز نیز تحقیقات گسترده درباره مزایا، خواص و عوارض آنها صورت گرفته است.

 

زمانی که قدم به درون دنیای فوق العاده ی بدنسازی می‌گذارید، برای کمک به رشد عضلات و ترمیم بافت های ماهیچه ای به یک چیز نیاز دارید، و آن هم پروتئین است.

 

در حالی که غذاهای گوشتی مختلف و خوردنی هایی مثل تخم مرغ و لبنیات نیز سرشار از این ماده هستند، اما بدن میزان بسیار بیشتری از پروتئین موجود در این غذاها را نیاز دارد.

 

استفاده کردن از انواع مکمل های پروتئینی می‌تواند یک راه فوق العاده و میانبری هدفمند برای بدنسازان در ساخت عضلات پرقدرت به شمار آید.

پروتئین سویا نیز یکی از این مکمل ها محسوب می‌شود و می‌تواند مزیت های منحصر به فردی برای ورزشکارانی باشد که به دنبال افزایش حجم عضلات و گسترش توده های عضلانی خود هستند. این ماده خواص مختلفی دارد که در تشویق عضله سازی موثر عمل می‌کند.

 

بدنسازی با پودر ایزوله سویا

 

 

بدنسازی با پودر ایزوله سویا : تعریف پروتئین سویا

پروتئین سویا با استفاده از دانه های کروی شکل این گیاه ساخته می‌شود. این مکمل پروتئینی از نظر لاکتوز، کلسترول و چربی در سطح پایینی قرار دارد و یا حتی فاقد برخی از این مواد خواهد بود.

 

سویا یکی از دانه‌های حبوبات محسوب می‌شود که ریشه ای چندین هزار ساله دارد.

این گیاه سرشار از پروتئین است و در انواع گونه های مختلفی از جمله سویای ایزوله تهیه می‌شود. اگرچه سویا حبوبات محسوب می‌شود، اما برخلاف دانه های حبوبات از پروتئین کامل بهره مند است، یعنی تمام اسید آمینه های ضروری بدن را دارد.

خصوصیات فیزیکی که سویا دارد، این پودر پروتئین را در بین مصرف‌کنندگان محبوب می کند و می تواند یک انتخاب ایده آل برای بسیاری از ترکیبات انرژی زا و قدرتی باشد.

این ماده دارای پایداری زیاد، حلالیت خوب و طعمی ساده است که می تواند بر خلاف برخی از مکمل ها به راحتی استفاده شود. سویا نیز مانند پروتئین وی می تواند به شکل کنستانتره یا ایزوله تهیه شود.

محتوای کنستانتره دارای ۸۰ درصد پروتئین و ترکیب ایزوله آن دارای ۹۰ درصد پروتئین خالص گیاهی است که چربی و کلسترول پایینی دارد. تکنیک های فن آوری مدرن در جذب سریع این ماده نقش موثری ایفا می‌کنند.

 

بدنسازی با ایزوله سویا : فواید مصرف

برای اینکه به شما نشان دهیم این پودر پروتئین تا چه اندازه برای بدن مفید است، اطلاعات زیر را جمع آوری کرده ایم.

سویا به عنوان یک پروتئین گیاهی مشخصات کامل آمینو اسید ها را داراست و این برای یک پروتئین گیاهی یک مزیت فوق العاده محسوب می‌شود.

علاوه بر آن سویا از نظر ارزش غذایی در رتبه بسیار خوبی قرار دارد.
شما می توانید میزان خوبی ویتامین E، روی، آهن، انواع ویتامین B و پتاسیم را از آن دریافت کنید. وجود این ریز مغذی ها در کنار خواص عضله سازی این گیاه آن را به یک کالای ارزشمند تبدیل می‌کند.

از طرفی این ماده سرشار از آنتی اکسیدان است که دهها خاصیت و فایده را برای بدن در پی خواهد داشت. دو ماده بی نظیر درون پودر ایزوله سویا وجود دارد که برای بدنسازان بسیار ضروری است.

 

مطالعه این مطلب به شما پیشنهاد میشود
پودر جوانه گندم در بدنسازی : نکات مهمی که باید بدانید!

غذا با سویا پروتئین

 

 

گلوتامین و آرژنین موجود در سویا آن هم به مقادیر بالا در عضله سازی نقش موثری دارند.
آرژنین به عنوان یک اسید آمینه ضروری در تولید هورمون رشد، بالابردن جریان خون و کمک به بهبود عضلات نقش سازنده ای دارد.
گلوتامین نیز همزمان با آرژنین عملیات خود را انجام می‌دهد. این دو ماده هم در تقویت اکسید هم ساخت عضلات و افزایش حجم سلول ها را آسان عمل می کند.

همچنین گلوتامین مانند آرژنین تاثیر خوبی در افزایش هورمون رشد دارد.
هورمون رشد در روند بهبودی عضلات کمک کننده است. از طرف دیگر گلوتامین باعث تغییر و تقویت در سیستم ایمنی بدن ورزشکار در برابر عوامی آسیب زا می‌شود.

حتی اگر جزو افرادی باشید که به مقدار کم (حدود یک پیمانه در روز) از این پودر استفاده می‌کنید، می‌توانید خطر افزایش کلسترول بد خون و بیماری های قلبی را کاهش دهید.

از منظر دیگر بدنسازی با پودر سویا به دلیل دیگر ریزمغذی های درون آن یک کار فوق‌العاده محسوب می‌شود که می‌تواند در تحکیم و تقویت استخوانها موفق عمل کند و با تراکم استخوان خطر ابتلا به پوکی استخوان را کاهش دهد.

پودر ایزوله سویا در مقابل بسیاری از مکمل‌ها از قیمت بسیار پایینی برخوردار است و این در مقابل خواصی که از خود ارائه می دهد، یک پوئن مثبت محسوب می‌شود.

 

ایزوله سویا و آب پنیر

 

تفاوت در بدنسازی با ایزوله سویا و آب پنیر

وقتی صحبت از پروتئین می شود، محصولات مرتبط با شیر از جمله آب پنیر یا همان پروتئین وی از قدرت بیشتری برخوردار است و این به دلیل تاثیر فوق العاده ی این ماده در رشد عضلات بدن محسوب می‌شود که آب پنیر را در نوک قله های بدنسازی از نظر موقعیت در بین سایر مکمل ها برتری داده است.

با این وجود گزینه دیگری نیز وجود دارند که به اندازه این پروتئین شیر می‌تواند فوق‌العاده عمل کنند. یکی از این گزینه‌ها سویا پروتئین است.

درست که پروتئین آب پنیر ترکیبات کامل و منحصر به فردی از اسیدهای آمینه رادار است که برای ساخت عضلات و بالا بردن قدرت سیستم ایمنی بدن ضروری به نظر می‌رسد، اما این ویژگی ها به نوعی دیگر در ایزوله سویا نیز قابل رویت است.

از طرف دیگر برخلاف تصور بسیاری از افراد که پروتئین سویا را یک پروتئین زنانه می دانند، این ماده می‌تواند به همان اندازه پروتئین شیر موفق عمل کند.

در تحقیقات قدیمی اعتقاد بر این بود که مصرف سویا پروتئین در بالا بردن هورمون استروژن و کاهش تستوسترون نقش دارد و باعث بسیاری از مشکلات از جمله کاهش انرژی می‌شود.

اما تحقیقات جدید نه تنها این گفته را رد می‌کند، بلکه اعتقاد دارند که بدنسازی یکی از بهترین روش های تقویتی محسوب می شود که علاوه بر عضله سازی خوب، در بالا بردن ایمنی بدن ورزشکار در برابر عوامل آسیب های خارجی موفق عمل می کند.

این تحقیقات نشان می‌دهد که ایزوله سویا تاثیری در هورمون مردانه ندارد، بلکه برعکس مثل سایر مکمل پروتئینی باعث افزایش توده عضلانی می‌شود.

 

مطالعه این مطلب به شما پیشنهاد میشود
تهیه مکمل ورزشی با اسپیرولینا

نتایج ترکیب پروتئین سویا و آب پنیر

یکی از بهترین راه‌های بهره‌مندی از ایزوله سویا استفاده و ترکیب آن در کنار سایر مکمل های پروتئینی است.

بدنسازان و ورزشکارانی که از مکمل ترکیبی آب پنیر و سویا در کنار یکدیگر استفاده می کنند، حتما نتایج فوق‌العاده آن را پس از گذشت مدتی مشاهده خواهند کرد.

پروتئین سویا به تدریج هضم می‌شود، در مقابل آب پنیر هضم سریع تری دارد. زمانی که این دو ماده با هم ترکیب می شوند ترشح طولانی تری از اسیدهای آمینه ضروری را برای توده های ماهیچه ای مرکزی بدن فراهم می‌کنند.

همچنین بدنسازی با ایزوله سویا بهبود عضلات پس از انجام حرکات ورزشی را نیز افزایش خواهد داد.
تمام کاری که شما باید انجام دهید این است که به بدنسازانی که پروتئین سویا مصرف کرده اند، نگاهی بیندازید و برای گنجاندن این ماده و مصرف آن با آب پنیر و حتی کازئین برنامه ریزی کنید.

عملکرد پروتئین سویا

بدنسازی با ایزوله سویا یک راه عالی برای افزایش یا تکمیل فرآیند دریافت پروتئین از منابع غیر حیوانی محسوب می‌شود.
این مکمل‌ با امتیاز بالا برای رشد عضلات یک انتخاب ایده آل محسوب می شود.

فواید این ماده در درجه اول به دلیل وجود ماده ای به نام ایزوفلاون آن است. این ترکیب نوعی آنتی‌اکسیدان محسوب می‌شود که از آسیب رسیدن به سلول‌ها جلوگیری می‌کند.

بنابراین ایزوفلاون ها به عنوان ترکیبات آنابولیکی شناخته می‌شوند که در ترمیم بافت های آسیب دیده پس از تمرینات سخت عضلانی و مقاومتی به فرد ورزشکار کمک زیادی می‌کنند.

همه افراد به راحتی می‌توانند از این مکمل استفاده کنند و یا این پودر را با دو نوع پروتئین شیر از جمله آب پنیر و کازئین ترکیب کرده و مصرف کنند تا تاثیرات خاص تری از مصرف مکمل های تقویتی را مشاهده کنند.

این ماده بهترین انتخاب برای افرادی است که به لاکتوز حساس هستند و یا رژیم گیاهی را دنبال می‌کنند. جالب است که بدانید تحقیقات اثبات می‌کند که این ماده هم در کاهش وزن عضله سازان و هم در افزایش وزن آنان موثر عمل می‌کند.

 

بدنسازی با پودر ایزوله سویا

 

 

عوارض ایزوله سویا

این ماده در شرایط معمولی نمی‌تواند برای کسی خطری ایجاد کند. در واقع هیچ گزارشی مبنی بر عوارض جانبی این مکمل گزارش نشده است.

اگر از داروهای تجویزی استفاده می کنید، بهتر است قبل از مصرف این مکمل در کنار داروها با دکتر خود مشورت کنید.

باز هم می گوئیم که آخرین نتایج تحقیقاتی اثبات می کنند که بدنسازی با ایزوله سویا روشی موثر خواهد بود. همچنین شما برای دریافت نتایج بهتر می توانید آن را با دو نوع پروتئین شیر مخلوط کرده و به شکل همزمان مصرف کنید تا تاثیرات بیشتری از این ماده بگیرید.

البته باید توجه داشته باشید که قبل از مصرف هر مکملی تحقیقات کامل را درباره آن انجام دهید.