مصرف چای ماچا

مصرف چای ماچا چه فوایدی برای سلامتی دارد!؟ ماچا یکی از نوشیدنی‌های دلپذیری است که در بین شهروندان آمریکایی بسیار مرسوم است و به دلایل زیادی می‌توان گفت به یکی از مدهای روز این کشور تبدیل شده است.

از آنجا که ماچا از برگهای کامل گیاهش برداشت می‌شود، هم طعم بسیار قوی تری دارد و هم باعث می شود به شکل ویژه تری از مزایای بی نظیرش بهره مند شوید.

ماچا دارای ترکیبات بالقوه مهم و ضروری برای سلامتی است. ما در این مقاله از فروشگاه برگ سبز قصد داریم تمامی مزایا، فواید، مضرات و نحوه مصرف این نوشیدنی را برای شما شرح دهیم. پس تا پایان ما را همراهی کنید.

 

مزایای سلامتی مصرف چای ماچا 

چای ماچا سرشار از آنتی اکسیدان های کاتچین، انواع ویتامین‌ها و مواد معدنی مختلف است. به همین علت می تواند سیستم ایمنی بدن، سلامت قلب و عروق آرامش فکر و ذهن و بسیاری از موارد دیگر را در پی داشته باشد. در زیر به برخی از فواید تغذیه این نوشیدنی می پردازیم.

 

1.تأمین انرژی بدن به شکل مفیدتر

کافئین موجود در ماچا عوارض جانبی کافئین را برای شما ایجاد نمی کند. این امر به دلیل وجود یک آسیب آمینه بی‌نظیر به اسم الانین است که به عنوان آنتاگونسیت کافئین عمل می کند.
این امر به آرامش سیستم عصبی شما کمک می‌کند. به همین دلیل شما انرژی را به شکل بی نظیرترین و بدون عوارض رایج کافئین دریافت می کنید. سطح الانین موجود در ماچا نسبت به چای سبز بی نظیر تر است. در چای سبز به طور متوسط حدود ۴ میلی گرم از این ماده وجود دارد، این در حالی است که در چای ماچا میزان الانین حدود ۲۰ میلی گرم است.

 

مصرف چای ماچا

 

2. سلامتی قلب و عروق با مصرف چای ماچا

ماچا حاوی آنتی اکسیدان های کاتچین است این آنتی‌اکسیدان‌ها همچنین به خوبی در چای سبز هم مشاهده می شوند. نوشیدنی‌های کافئین‌دار ثابت کردند که به خوبی از سیستم قلب و عروق سالم حمایت می‌کند.
ایپگالوکاتینین گالات موجود در ماتا یا همان ماچا در حمایت از شریان های سالم مفید است. همچنین این ماده ممکن است به کنترل کلسترول و سطح تری گلیسیرید کمک کند.

 

3. سلامت حافظه و بهبود عملکرد مغز

مطالعاتی که بر روی چندین فرد صورت گرفت، نشان داد افرادی که ماچا مصرف کردن نسبت به کسانی که دارونما مصرف می‌کردند، در زمان واکنش حافظه و عملکرد بهتری داشتند.

 

مطالعه این مطلب به شما پیشنهاد میشود  خواص ارده کنجد: 12 خاصیت شگفت انگیز!

4.مدیریت وزن و متابولیسم سالم

چای سبز دارای سابقه طولانی در حمایت از هضم و سوخت و ساز سالم بدن است. چای ماچا نیز از این قاعده مستثنا نیست.
طی یک مطالعه در ژورنال آمریکایی تغذیه بالینی نشان داد که نوشیدن این چای به طور مرتب، می تواند منجر به افزایش میزان کالری سوزی شود.
طی مطالعه دیگری زنان قبل از پیاده روی سریع یک فنجان از این چای می‌نوشیدند. دانشمندان دریافتند که مصرف ماچا منجر به افزایش از بین رفتن چربی ها هنگام پیاده‌روی می‌شود.

 

5.کاهش سطح استرس و ایجاد آرامش

در یک مطالعه محققان نوشیدنی حاوی الانین یا دارونما را به شرکت کنندگان دادند. سپس آنها پاسخ کورتیزول شرکت کنندگان و سطح استرس را اندازه‌گیری کردند. شرکت‌کنندگان در معرض اضطراب پس از نوشیدن چای ماچا پاسخ کورتیزول سالم تری نشان دادند.

 

6.سرشار از آنتی اکسیدان

ماچا یک نیروگاه از آنتی اکسیدان های مختلف است. برای مثال آنتی اکسیدان های موجود در نوشیدنی ماچا ۱۵ برابر بیشتر از زغال اخته است.
این موضوع چرا مهم است؟ به صورت خلاصه آنتی اکسیدان‌ها مانند خدمه پاکسازی عمل می‌کنند و به خلاص شدن بدن از شهر رادیکال‌های آزاد مضر کمک می‌کند.
بنابراین افزایش مصرف آنتی اکسیدان های موجود در چای ماچا از پشتیبانی از سیستم ایمنی بدن گرفته تا حمایت از پاسخ التهاب بدن و پیشگیری از انواع سرطان ها نیز کمک می کند.

 

محصول ماچا

 

7.افزایش روحیه سالم با مصرف چای ماچا

ماچا می‌تواند به عنوان یک عامل آرامش بخش عمل کند. این یکی دیگر از مزایای این نوشیدنی است و می تواند به شکل بهتری اطلاعات شیمیایی بدن را به مغز منتقل کند.
انتقال دهنده های عصبی خاص بر نحوه احساسات افراد اثر می‌گذارند. برای مثال سرتونین به تنظیم احساسات مثبت کمک می کند. دوپامین احساس خوشبختی را انتقال می دهد و گابا می‌تواند اضطراب را کنترل کند.

 

8.بهبود عملکرد کبد

از آلودگی هوا گرفته تا مواد نگهدارنده و سموم دفع آفات در مواد غذایی، رنگ های سمی موجود در شامپوها و لباس‌ها بدن ما را هر روز غرق سموم مختلف می کنند.

یکی از بهترین کارهایی که می‌توانیم انجام دهیم مصرف غذاهایی است که به اندام‌های پرکار ما کمک می‌کند تا سلولهای ما را پاکسازی کنند.

یکی از این ارگان های اصلی که مسئول فیلتر کردن این مهاجمان است کبد است. برخی مطالعات نشان می دهند که ماچا به محافظت و پشتیبانی از عملکرد سالم کبد کمک می‌کند. یکی از این دلایل ممکن است به علت کلروفیل موجود در این نوشیدنی باشد.( رژیم غذایی کبد چرب را در اینجا دنبال کنید.)

کلروفیل یک ماده شیمیایی است که مسئول رنگ سبز موجود در گیاهان است. تحقیقات ثابت کرده اند که این ماده به پاکسازی سلولی از طریق از بین بردن سموم و مواد شیمیایی بدن کمک می‌کند.
با نگاهی به رنگ سبز ماچا می‌توانید بفهمید که این نوشیدنی تا چه میزان کلروفیل را در خود جای داده است.

 

مطالعه این مطلب به شما پیشنهاد میشود  خواص پروتئین شیر: بدنسازان حتما بخوانند!!

9.پشتیبانی از عملکرد ذهنی

معمولاً اثر ترکیب کافئین و لیتنین چای ماچا به هوشیاری آرام منجر می‌شوند. کافئین به مغز کمک می کند تا تمرکز بهتر داشته باشید و هوشیارتر باشید.
پس زمانیکه درگیر کارهای خلاقانه هستید این نوع انرژی ایده‌آل خواهد بود.

 

10.بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن

ماچا به دلیل وجود اسیدهای آمینه و همچنین آنتی اکسیدان های موجود در خود می‌تواند عملکرد سیستم ایمنی بدن را تقویت کند.
طبق یک مطالعه در بیمارستان زنانه اثبات شد که ال تانین موجود در ماچا می‌تواند در پاسخ ایمنی به عفونت موثر باشد.
یک مطالعه دیگر نشان داد مصرف چای ماچا می تواند، از واکنش ضد التهابی طبیعی بدن پشتیبانی می‌کند.

 

آماده سازی چای ماچا

 

نحوه آماده‌سازی و مصرف چای ماچا

1. ۱ قاشق چای خوری ماچا الک شده را درون فنجان بریزید.
2. ۷۰ میلی گرم آب گرم (بیشتر از ۱۷۰ درجه فارنهایت نباشد) را به آن اضافه کنید.
3. به صورت آهسته و پیوسته چای را هم بزنید تا عطر و بوی لذت‌بخش ماچا به مشامتان برسد.
4. برای دریافت بهترین طعم از این نوشیدنی ظرف ۳ دقیقه آن را مصرف کنید زیرا بعد از آن چای ها در کف کاسه نمی‌شود و لذت نوشیدن آن از بین می‌رود.

نکته: برای اکثر افراد نوشیدن یک تا دو فنجان ماچا (یک قاشق در هر فنجان) تاثیر مثبتی بر روی سطح انرژی و سلامتی کلی خواهد داشت.
اگر به کافئین حساسیت دارید در ظهر به سمت یک دمنوش گیاهی عاری از کافئین مثل نعنا یا بابونه بروید تا از اختلال در خواب خود جلوگیری کنید.

 

عوارض جانبی چای ماچا

هنگام مصرف میزان متوسط از چای ماچا به نظر نمی‌رسد که باعث عوارض جانبی قابل توجهی شود. این ماده حاوی کافئین است که شاید برای برخی افراد مضر باشد و باعث بروز سردرد، اسهال یا بی‌خوابی و تحریک‌پذیری شود.
زنان باردار و افرادی که به کافئین حساس هستند باید با احتیاط این نوشیدنی را مصرف کنند.