پروتئین هیلمار

پروتئین وی هیلمار  محصولی به رنگ سفید تا کرم روشن و طعم ملایم است که به وسیله خشک­ کردن و حذف مواد معدنی و لاکتوز از آب پنیر پاستوریزه به دست می­‌آید و حاوی 80 درصد پروتئین خالص وی می‌­باشد. ترکیب­‌های غیر پروتئینی این ماده به وسیله روش‌­های جداسازی فیزیکی مانند رسوب دادن، فیلتراسیون یا دیالیز جدا می­‌شوند.

در ادامه این مطلب از برگ سبز همراه ما باشید تا با خواص پروتئین هیلمار و تاثیرات آن  در بدنسازی بیشتر آشا شوید. همراه ما باشید.

 

تولید پروتئین هیلمار :

 

بخش عظیمی از پروتئین هیلمار از پروتئین وی تهیه و تولید می شود؛ پودر هیلمار ترکیبی از پروتئین‌های جدا شده از آب پنیر می‌باشد که عمدتا به عنوان مکمل رژیم غذایی در بدنسازان استفاده می‌شود.

این ماده از ته ‌مانده شیر جامد شده در فرایند تولید پنیر بدست می آید؛ همچنین از ترکیب­‌های مناسب با pH متعادل، برای تعدیل اسیدیته WPC استفاده می­‌شود.

 

مصارف پروتئین هیلمار :

 

مصرف اصلی مکمل‌های پروتئین هیلمار و پروتئین آب پنیر برای رشد و نمو عضلات است.

در حین ورزش ، پروتئین‌های عضلانی به اسیدهای آمینه آزاد تجزیه می‌شوند و سپس برای تولید انرژی و فرآیند اکسیداسیون در میتوکندری‌ها رها می‌شوند.

خوردن مکمل‌های پروتئین آب پنیر  باعث بهبود سنتز پروتئین بدن پس از ورزش می‌شود زیرا باعث افزایش اسیدهای آمینه آزاد در بدن می‌شوند. همچنین مصرف این ماده موجب کاهش چربی بدن، افزایش ماهیچه‌ها، افزایش قدرت، افزایش استقامت و ریکاوری سریعتر بعد از ورزش می شود.

 

همان‌طور که در بالا اشاره شد این پروتئین به عنوان مکمل رژیم غذایی استفاده می‌شود و معمولاً در ترکیب با یک نوشیدنی (مثل آب یا شیر و …) مصرف می‌شود.

 

مطالعه این مطلب به شما پیشنهاد میشود
شام مناسب برای دیابتی ها ، 10 لیست غذا + طرزتهیه

مهم ترین فواید پروتئین هیلمار  چیست؟!

 

_ افزایش تودهٔ عضلانی بدن

_ کاهش وزن چربی‌های بدن (کاهش چربی بدن)

_ افزایش قدرت ایمنی بدن توسط افزایش مقدار گلوتاتیون

_ پیشگیری از سرطان

_ کمک به فعالیت سلول‌های لنفوسیت t که نقش مهمی در پاسخ ایمنی بدن دارند و در نتیجه کاهش تحلیل بافت‌های بدن در طی بیماری و افزایش سطح سلامتی و تسریع بهبودی بدن بعد از بیماری.

 

پروتئین هیلمار
پروتئین هیلمار

 

هر کدام از انواع پروتئین هیلمار چه معایبی دارند ؟

 

  • کنسانتره: معمول‌ترین نوع پروتئین وی می‌باشد که بالاترین تولید و مصرف را در بین سایر انواع پروتئین وی دارد. لاکتوز در هر دو نوع پروتئین هیلمار (کنسانتره و ایزوله) کاهش داده شده است.

 

  • ایزوله: نوع فرآوری شده که چربی و لاکتوز آن تا چند درصد بیشتر از کنسانتره حذف شده و نود درصد از وزن آن را پروتئین خالص تشکیل می‌دهد. مانند نوع کنسانتره مزه شیر در آن تا حدودی احساس می‌شود.

 

  • هیدرولیز: نوعی از وِی پروتئین است که پیش-هضم شده‌است؛ هدف آن هضم و جذب سریعتر در بدن است اما معمولا قیمت آن خیلی بیشتر از سایر پروتئین هاست. معمولاً هم حساسیت آلرژیک کمتری در افراد حساس ایجاد می‌کند.

 

  • بومی: این نوع مستقیما از شیر و نه از ته‌مانده فرایند پنیرسازی استخراج می‌شود که خود در دو نوع کنسانتره و ایزوله عرضه می‌شود.

 

انواع فرآوری پودر آب پنیر در صنایع غذایی:

 

کنسانتره پروتئین آب پنیر به دلیل اینکه دارای خصوصیاتی مانند قابلیت هضم و حلالیت بالا، ایجاد ویسکوزیته، قابلیت تشکیل ژل، امولسیون­کنندگی، قابلیت زدن و تشکیل کف از ارزش و اهعمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد و کاربردهای فراوانی در صنایع مختلف غذایی نظیر تولید مکمل های غذایی و ورزشی، صنایع لبنی، صنایع نانوایی، فرآورده­‌های نانوایی و قنادی، فرآورده­های گوشتی و غیره دارد.

تهیه پودر از آب پنیر و تولید لاکتوز به وسیله متبلور ساختن آب پنیر غلیظ شده سال‌هاست که مورد استفاده قرار می‌گیرد. بنابراین فرآیندهای جداسازی جدید مانند تبادل یونی، الکترودیالیز امکان تولید محصولات جدیدی را از آب پنیر می‌دهد.

 

این محصولات جدید تولید شده شامل عناصر غذایی کارآمد و با ارزش غذایی بالا هستند که برای مصارف صنعتی، پزشکی و دارویی کاربرد دارند. بنابراین امروزه با افزایش تولید آب پنیر کاربردهای صنعتی آن نیز افزایش یافته است.

 

مطالعه این مطلب به شما پیشنهاد میشود
غذا با بلغور جو دوسر : دستور 4 غذای خوشمزه

برخی از مزایا و مصارف کنسانتره پودر آب پنیردر صنایع غذایی:

 

قابلیت استحکام بخشیدن به بافت در محصولات غذایی مختلف به عنوان مکمل ماده خشک همراه با شیرخشک در تولید فرآورده های لبنی تخمیری نقش به سزایی دارد. ایجاد بافت یکدست خامه ای شکل بدون آب انداختگی در تولید محصولات لبنی ، غنی سازی فرآورده های قنادی و نانوایی یکی از بهترین مکمل‌های پروتئینی غلات به شمار می‌رود و موجب بهبود قابل ملاحظه کیفیت این پروتئین‌ها می‌گردد.

 

پروتئین هیلمار
پروتئین هیلمار

 

کاربرد کنسانتره پروتئین هیلمار در صنایع غذایی:

 

  • به عنوان پرکننده و برای بهبود ارزش تغذیه‌­ای فرآورده‌­های غذایی
  • غنی کردن فراورده‌های ذرت و غنی کردن شیرینی‌ها
  • در تولید ماست و پنیر به منظور افزایش ماده خشک محصول و پایدار کننده از نظر ارزش غذایی
  • غنی ­کننده در تولید ماکارونی، چاشنی، پودینگ، بستنی و پنیر
  • تولید شیرخشک نوزادان و یا شیر نوزاد بازسازی شده
  • در تولید فرآورده‌­های گوشتی برای بالا بردن پروتئین محصول و همچنین به عنوان اتصال دهند.