در این مطلب قصد داریم در مورد ارزش غذایی پودر عصاره ی مالت ارائه بدیم عصاره ی مالت خواص متفاوتی دارد که توسط بدنسازان و ورزشکاران نیز مورد استفاده قرار می گیرد. در این مطلب از وبلاگ فروشگاه اینترنتی برگ سبز شما را با نحوه تهیه و خواص بی نظیر آن آشنا می کنیم. با ما همراه باشید.

عصاره مالت جو:

عصاره مالت از پودر مالت ایجاد می شود و دارای حالت مایع است. این ماده مفید و مغذی خواص مختلفی برای همه افراد بویژه برای وزشکاران، بزرگسالان و نوجوانان در حال رشد دارد. مالت از دانه جو جوانه زده در فرآیند خشک کردن تحت عنوان مالتینگ به دست می آید.

برای درست کردن مالت ابتدا باید جو را در آب غوطه ‌ور کرد. وقتی دانه ‌های جو در زمین کاشته می شوند از آب برای رشد خودشان‌ استفاده می‌ کنند.

دانه ‌های جو آنزیم‌ هایی را ایجاد خواهند کرد که مواد غذایی مورد نیاز برای رشد آن‌ها را تامین می ‌کنند.

در داخل دانه جو به طور طبیعی یک جنین یا نطفه وجود دارد که در نهایت به جوانه تبدیل خواهد شد.

علاوه بر این یک منبع غذایی برای جنین وجود دارد که به اندوسپرم معروف است و قسمت سخت دانه محسوب می شود.

آنزیم ‌هایی که توسط دانه جو تولید می شوند، باعث شکسته شدن دیواره های سلولی سخت اندوسپرم که حاوی نشاسته است شده و آن را نرم می‌ کنند. در گام بعدی نشاسته موجود در آندوسپرم به قند تبدیل می‌ شود تا بخش جنین در حال رشد بتواند از آن استفاده کند.

آنزیم‌ های آزاد شده برای تامین نیازهای غذایی جنین در حال رشد کافی هستند. در نهایت تغذیه و رشد جنین دانه جو باعث می شود تا یک جوانه سبز از دانه بیرون بیاید.  این جوانه قابلیت آن را دارد که به یک گیاه جو جدید تبدیل شود.

برای درست کردن مالت باید تنها مجموعه ‌ای از فرآیند هایی که در طول رشد طبیعی رخ می ‌دهند کنترل شوند تا بتوان عصاره مالت را به دست آورد.

راهکار اصلی این است که دانه‌ های جو را به عنوان یک منبع بزرگ از آنزیم‌ ها آماده کنند تا بتوانند در مرحله بعدی فرآیند تهیه مالت به کار روند و ماده حاصل ارزش غذایی بالایی داشته باشد.

دانه‌ های جو را با آب تازه و هوای گرم ترکیب می کنند تا مقدار زیادی آنزیم برای نرم کردن اندوسپرم بدون رشد جنین تولید شود. چون دانه در خاک وجود ندارد و دمای هوا نیز گرم نگه داشته می شود جنین نمی تواند رشد کرده و به یک گیاه جو جدید تبدیل شود.

بقیه مواد موجود نیز به آمینو اسید ها تبدیل می ‌شوند. این آمینواسیدها نیز معمولا توسط مخمر مورد استفاده قرار می گیرند.

بخش های محلول و غیر محلولی که تشکیل شده است را از هم جدا می کنند. در مرحله نهایی تهیه مالت بخش محلول را حرارت می دهند تا غلظت آن افزایش یابد. ماده نهایی تولید شده عصاره مالت نام دارد.

فواید تغذیه ای عصاره و پودر مالت:

عصاره و پودر مالت ارزش غذایی یکسانی دارند چرا که منبع به دست آمدن هر دو مشابه است.

دانه جو دارای آنزیم ‌های بتاآمیلاز، آمیلوگلوکوزیداز، بتاگلوکوناز، پروتئاز و سلولازها در مقدار کم است اما در فرآیند تهیه مالت برای اینکه نشاسته به قند تبدیل شده و مواد مورد نیاز جنین تامین شود این آنزیم‌ ها باید فعال شوند. مالت 60 درصد مالتوز و 10 درصد ساکاروز و همچنین دارای مقدار زیادی فیبر محلول دارد.

در مرحله جوانه‌ زنی نیز به خاطر فعال شدن آنزیم ‌های مختلفی که در جو وجود دارد مواد مغذی بسیاری ایجاد شده و یا اینکه مقدارشان افزایش پیدا می کند. از جمله مواد می توان به ویتامین ‌های گروه B و اسید های آمینه ضروری اشاره کرد.

همانطور که می دانید برخی از انواع اسیدهای آمینه وجود دارد که در بدن ساخته نمی شوند و بدون وجود اسید آمینه های ضروری چندین ارگان در بدن انسان با مشکل مواجه خواهند شد و نمی توانند وظایف خود را به درستی انجام دهند.

9 آمینو اسید ضروری وجود دارد که شامل هیستیدین، ایزولوسین، لوسین، لیزین، متیونین، فنیل آلانین، ترئونین، تریپتوفان، ولین می باشد که در بدن ساخته نمی شوند.

این نوع از آمینواسیدها معمولا از محصولات حیوانی مانند گوشت گاو، مرغ، تخم‌مرغ و شیر به بدن شما می رسند. اما برخی از آن‌ ها در منابع گیاهی مانند پودر عصاره مالت نیز وجود دارند.

همه نوشیدنی‌ های عصاره مالت منابع خوبی از پروتئین نیستند اما تقریبا همه آن‌ها می ‌توانند حداقل برخی از این آمینو اسیدها ضروری را برای شما فراهم کنند و جذب پروتئین شما را بهبود بخشند.

همچنین عصاره مالت منبع بسیار غنی از کربوهیدرات است. وجود مقدار بالایی از کربوهیدرات برای رشد عضلانی ورزشکاران و کودکانی که به مقدار زیادی از کربوهیدرات نیاز دارند بسیار مفید می باشد. همچنین می تواند به رشد نوجوانان هم کمک کند.

مصرف پودر عصاره مالت باعث تقویت استخوان ها می شود به همین خاطر  منبع غذایی مناسبی برای کودکان و بزرگسالان و به ویژه ورزشکاران است. مصرف پودر عصاره مالت توسط ورزشکاران و بدنسازان باعث می شود تا انرژی مورد نیاز برای انجام فعالیت های سنگین تامین شده و همچنین اسیدهای آمینه مورد نیاز بدن خود را نیز دریافت می کنند. با این که میزان پروتئین عصاره مالت کم است اما به دلیل ترکیبات خاص خود به جذب بهتر پروتئین سایر مواد کمک قابل توجهی می کند.

در هر 100 گرم از عصاره مالت306 کیلوکالری، رطوبت22درصد، پروتئین 3.8، فیبر 0.1، خاکستر  1.1%، کربوهیدرات 73% بوده و غنی از ویتامین های گروه  Bاست.

مرتبط بخوانید : پودر عصاره مالت در بدنسازی : معجزه ای باورنکردنی!

اثرات مفید عصاره ی مالت:

یکی از خواص مهم عصاره مالت بهبود سلامت دستگاه گوارش می باشد. بر اساس تحقیقاتی که در منابع معتبر علمی منتشر شده است، عصاره مالت از رشد خوشه‌ های پروبیوتیک حمایت می‌ کند که به تغذیه و حفظ باکتری های مفید در شکم کمک می‌ کند. باکتری ها می توانند باعث بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن شما شده، سطح کلسترول شما را تنظیم کرده و جذب مواد مغذی را افزایش دهند.

عصاره مالت یک منبع غنی از فیبر قابل‌ حل است. همانطور که می دانید فیبر نقش مهمی در عملکرد سیستم گوارشی داشته،  به بهبود هضم با بهینه‌سازی باکتری‌ های خوب و به حداقل رساندن باکتری ‌های بد کمک می ‌کند. این می ‌تواند به پیش‌گیری از بیماری و ترویج جذب مواد مغذی ضروری و افزایش سلامت کلی کمک کند.

بهبود سلامت قلب از دیگر خواص عصاره مالت می باشد. مالت می تواند سطح کلسترول شما را بهبود ببخشد که تاثیر مستقیمی بر سلامت و بهبود عملکرد قلب دارد. نتایج مطالعه ‌ای که بر تغذیه موش ‌های آزمایشگاهی با مالت جو انجام شده است نشان می دهد که موش های آزمایشگاهی سطح پایینی از کلسترول بد و کلسترول VLDL  را در مقایسه با سبوس گندم دارند. بر اساس تحقیقات دیگری نیز که انجام شده می توان بیان کرد که دانه جو می‌ تواند اندازه چربی شکم، شاخص توده بدنی و دور کمر را کاهش داده، اما تحقیقات بیشتری برای تایید تمام این موارد مورد نیاز است.

عصاره مالت شامل فیبر، پتاسیم، اسید فولیک و ویتامین  B۶ می‌ شود که در پایین آوردن کلسترول خون موثر بوده و در نتیجه می توانند خطر بیماری‌ های قلبی را کاهش ‌ دهند. فیبر رژیمی موجود در مالت همچنین به کاهش فعالیت انسولین و افزایش جذب کلسترول از روده و افزایش تخریب کلسترول کمک می ‌کند. ثابت شده است که مالت کاهش کلسترول را با کاهش تشکیل پلاک تقویت می کند.

عصاره مالت می تواند باعث آرامش شما شود. مطالعه منتشر شده در گزارش ‌های علمی نشان می دهد که مصرف عصاره مالت، وضعیت خلق و خو را تحریک کرده و سلامت روانی را بهبود می دهد. این ویژگی به دلیل وجود مولفه‌ های هوردئین است. این مولفه  که در عصاره مالت جو وجود دارد باعث می شود خلق و خوی شما با مصرف عصاره مالت بهبود پیدا کند. هوردئین یک گیرنده ویژه دوپامین را در مغز فعال می ‌کند که حالت روحی بهتر را ارتقا می ‌دهد. عصاره مالت ممکن است واقعا شما را خوشحال کند! تاثیر هوردئین برای فعال کردن گیرنده دوپامین D2، مرکز پاداش مغز، که باعث ایجاد این اثر “حس خوب ” می ‌شود. همچنین تحقیقاتی انجام شده است که نشان می دهد تمرکز ذهنی و سطح انرژی بدن را افزایش می‌ دهد.

ترمیم عضله و ریکاوری بدنسازان از خواص عصاره مالت می باشد. امروزه عصاره مالت به عنوان یک عامل طبیعی که میزبان فواید سلامتی ذاتی قوی است توجه بیشتری را به خود جلب کرده است. یکی از این دلایل این است که ورزش ‌کاران از نوشیدنی ‌های عصاره مالت تکیه می ‌کنند تا بعد از انجام تمرینات سخت دوباره ریکاوری شوند.

افزایش قدرت هضم از دیگر خواص عصاره مالت می باشد. فرآیند مالتینگ همچنین قابلیت هضم دانه غلات را افزایش می ‌دهد. مالتینگ مقدار موادی را که مسئول هضم و جذب کندتر مواد مغذی است کم می کند. همانطور که در مجله تحقیقات غذایی منتشر شد، نشان داده شده است که ترکیبی از مالتینگ و تخمیر، یک روش موثر برای بهبود قابلیت هضم پروتئین می ‌باشد. همچنین سطح tannins  و phytate antinutrient  را به حداقل می ‌رساند.

ورزشکاران و بدنسازان می توانند برای درست کردن مکمل های دست ساز از پودر عصاره مالت به همراه مواد مفیدی مانند پودر سفیده تخم مرغ، پودر آب پنیر، پودر سویا و … استفاده کنند.

از عصاره مالت می توان به عنوان شیرین کننده استفاده کرد. عصاره مالت یک شکر خالی نیست بلکه می تواند به عنوان منبع غنی از آنتی ‌اکسیدان ‌ها، اسید های آمینه ضروری، ویتامین‌ ها و مواد معدنی عمل کند. عصاره مالت به عنوان یک مزیت، شاخص گلیسمیک پایینی را نسبت به شکر دارد.

همانطور که اشاره کردیم مالت منبع غنی از آنتی اکسیدان است. مالت بیشتر از ۵ برابر بروکلی تازه و نزدیک به ۵۰ درصد بیش از بلوبری آنتی اکسیدان دارد. همچنین یک منبع غنی از ویتامین، مواد معدنی، آمینواسید ها، سیلیکون غذایی، ویتامین‌ های ب کمپلکس و میکرومینرال است. مصرف مواد دارای آنتی ‌اکسیدان‌ مزایای مختلفی برای بدن دارد. از جمله این موارد تقویت سلامت قلب، جلوگیری از پیری، و کاهش خطر ابتلا به عفونت و برخی از انواع سرطان هستند.

همچنین عصاره مالت یک منبع غنی از اسیدهای آمینه ضروری است. این آمینو اسیدها را بدن نمی ‌تواند تولید کند و باید از رژیم غذایی بدست آورد. اضافه کردن مالت به رژیم غذایی می تواند روش خوبی برای تامین این گروه از اسیدهای آمینه باشد.

مصرف پودر عصاره مالت بر سلامت استخوان ها نیز موثر است. تغذیه خوب نقش خیلی مهمی بر سلامت استخوان ها دارد. در حالی که پودر عصاره مالت ممکن است همه مواد غذایی مورد نیاز برای سالم نگه داشتن استخوان‌ها را به شما ندهد، اما کمک می کند تا این مواد غذایی به آسانی جذب شوند.

نوشیدنی ‌هایی که از مالت تهیه می شوند به اکثریت حاوی منیزیم، فسفر و کلسیم هستند که مواد معدنی حیاتی برای استخوان‌ های سالم و قوی هستند.

این سه ماده معدنی به طور مستقیم در ساختار اصلی استخوان‌ های شما به کار می‌ روند. منیزیم یک بخش ساختاری مهم در استخوان ‌ها و دندان ‌ها است.

شما نباید عصاره مالت را جایگزین یک رژیم غذایی سالم کنید.

بلکه از آن‌ ها به عنوان بخشی از رژیم غذایی سالم استفاده کنید تا بدن شما تمام مواد مغذی را که از طیف وسیعی از منابع لازم دارد به دست آورد.

حتی عصاره مالت هم که اغلب به عنوان بهترین منبع مواد غذایی در نظر گرفته می ‌شود، علی‌رغم داشتن مقادیر زیاد قند، مقدار کافی پروتئین مورد نیاز بدن را نمی تواند تامین کند. به همین خاطر نباید رژیم غذایی خود را محدود به عصاره پودر مالت کنید.

ورزشکاران و بدنسازان می توانند برای تامین پروتئین مورد نیاز بدنشان علاوه بر عصاره پودر مالت از مواد پرپروتئینی مانند پروتئین آب پنیر ، پودر سویا ،  پودر سفیده تخم مرغ و … استفاده کنند.

ویتامین B و آمینو اسیدها نیز دلیل دیگری برای مصرف عصاره مالت در بدنسازی هستند. با توجه به مطالعه ای که در مجله علوم و فن‌ آوری غذا منتشر شده، پودر عصاره مالت دارای مقدار قابل توجهی از ویتامین B است و می تواند میزان ویتامین B دریافتی را افزایش ‌دهد.

ویتامین B در واقع یک ویتامین منفرد نیست بلکه شامل گستره‌ ای از ویتامین ‌های وابسته است که به طور گروهی به ویتامین B مشهور هستند. آن‌ها شامل اسید فولیک، نیاسین، ویتامین B۶، ریبوفلاوین و تیامین می ‌شوند.

مقدار دقیق ویتامین ‌های B ممکن است بسته به نوع نوشیدنی مالت که مصرف می‌ کنید متفاوت باشد. برندهای مختلف درصد متفاوتی از ویتامین های گروه ب را تامین می کنند.

این ویتامین‌ ها برای انواع مختلفی از فرآیند ها در بدن شما، از جمله متابولیسم چربی، پروتئین و کربوهیدرات ضروری هستند. به همین دلایل می توان از پودر عصاره مالت در بدنسازی استفاده کرد. ویژگی ها و مزایای مالت به این موارد محدود نمی شود. این پودر شگفت انگیز همچنین  می تواند اشتهای شما را تنظیم کرده، پوست شما را سالم نگه داشته و ظاهر شما را بهبود می بخشند.

پودر مالت

 

پودر مالت :

«مالت» به دانه ‌های جو گفته می‌ شود که آن ها را خیس کرده و تا حد معینی جوانه زده اند. اگر دانه های جو جوانه‌ زده را تحت شرایط خاصی خشک می کنند. بعد از خشک کردن آسیاب کرده و در نهایت پودر مالت به دست می ‌آید. در برخی اوقات دانه جو خشک و آسیاب شده را در صنایع، با آب مخلوط کرده و عصاره آن را جدا می ‌کنند. در این مرحله قسمت ‌های محلول و غیر محلول پودر مالت جدا شده و قسمتی از مالت که در آب حل شده است را حرارت می ‌دهند و تغلیظ می ‌کنند و دوباره پودر مالت را به این روش به دست می ‌آورند.

پودر مالتی که با روش اول و با خشک و پودر کردن جوانه جو به دست می‌ آید کمی ناخالصی مانند پوسته جو دارد. اما در روش دوم که عصاره به دست آمده را غلیظ می کنند، کاملاً صاف و خالص است.

دانه های جو نسبت به گندم ارزش غذایی بیشتری داشته و خواص بهتری را برای سلامتی بدن ارائه می کنند. دانه جو از نظر میزان ویتامین ‌های گروه B و پروتئین، از گندم غنی‌ تر است. افرادی که دچار بیماری ‌هایی مانند فشارخون یا دیابت هستند، خوردن غذا ها و خوراکی‌ هایی مثل نان جو که حاوی این ماده مغذی هستند، پیشنهاد می‌ شود چرا که دارای مقدار قابل توجهی ویتامین B هستند.

نکته بعدی این است که از آن جایی که پودر مالت از جو تهیه می‌ شود تا حدی ویتامین‌ ها، پروتئین، املاح و سایر مواد مغذی جو را دارد. همچنین فعالیت ‌های آنزیمی پودر مالت هم بالا است.

بین جوانه جو و پودر مالت تفاوت هایی وجود دارد. جوانه جو در حقیقت نشان دهنده مراحل اولیه تولید مالت هستند. یعنی در ابتدا برای تولید مالت، دانه های جو را در شرایط جوانه‌زنی قرار می‌ دهند. البته می توان دانه جو، حبوبات و غلات جوانه زده را به صورت تازه هم مصرف کرد اما در این حالت ماندگاری کمی دارد. وقتی دانه ای مانند جو جوانه می زند برخی ویتامین ‌ها به دلیل فعالیت ‌های آنزیمی دوران جوانه‌ زنی به دانه هایی که جوانه زده‌اند، اضافه می ‌شوند و باعث افزایش ارزش غذایی دانه جوانه زده می شوند.

مصرف حبوبات و غلات جوانه‌ زده تازه هم به دلیل میزان ویتامین ‌ها و املاح موجود در آن ها به افراد توصیه می‌ شود. البته فعالیت‌ های آنزیمی جوانه‌ ها به هضم بهتر مواد غذایی در دستگاه گوارش هم کمک می‌ کند.

در مقایسه میزان ویتامین‌ های جوانه جو و پودر مالت باید بگوییم که جوانه جو از پودر مالت غنی ‌تر است اما نمی‌توان از رنگ، عطر، طعم و فعالیت‌های آنزیمی بیشتر و بهتر پودر مالت در برابر جوانه جو، چشم‌ پوشی کرد.

شما می توانید پودر مالت را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. این پودرها چون ماندگاری بالایی دارند راحت تر از جوانه جو می توانند به رژیم غذایی شما اضافه شوند.

از عصاره مالت در صنعت ماءالشعیر سازی، در تولید نان, در صنعت شکلات سازی جایگزین شیرین کننده‌های مضر، در صنعت بیسکوییت سازی، در ساخت کیک و کلوچه، در ساخت نوشابه‌های رژیمی و انرژی زا، در ساخت نوشیدنی‌ های بر پایه‌ی لبنیات و در صنعت دارو سازی بعنوان دارو یا طعم دهنده استفاده می کنند.

خواص معدنی عصاره ی جو چیست؟

خواص معدنی عصاره ی جو چیست؟ مالت دارای ویتامین ‌های ضروری، مواد معدنی، آمینو اسیدها و سیلیکون موجود در رژیم غذایی است که می تواند از سلامت استخوان پشتیبانی کند. با توجه به نتایج تحقیقاتی که انجام گرفته است، فرآیند مالتینگ، کیفیت مواد مغذی را بهبود می بخشد که دارای فیبر و پروتئین بیشتری بوده و ترکیب چربی کلی را کاهش می‌ دهد. این میزان در پودر عصاره مالت به مراتب بیشتر می باشد. ارزش تغذیه ای پودر عصاره مالت به شرح زیر است :

پودر عصاره مالت منبعی بسیار ارزشمند از ویتامینهای گروه ب می باشد و به همین علت برای بهبود برخی از بیماری ها مانند فشارخون و دبایت مفید است.

در هر 100 گرم عصاره مالت پروتیئن ها و املاح معدنی به شرح زیر وجود دارد (بر حسب میلی گرم)

ویتامین   B6       4.08

فسفر  P     340

پروتئین      4.3

ویتامین  B9 38.5

منیزیم  Mg  125

ویتامین  B1 5.77

ویتامین K (mcg(  1.6

کلسیم  Ca  211

ویتامین  B2 7.43

ویتامین  E  0.37

پتاسیم  K   355

ویتامین  B3 4.5

ویتامین  C  0.47

سدیم  Na   18

ویتامین B5  15.32

ویتامین (A (IU     12

روی Zn      3.34

علاوه بر موادی که اشاره کردیم عصاره مالت سرشار از فیبر است و مقدار فیبر آن حتی در مقایسه با گندم بیشتر است.

بهتر است به این نکته هم اشاره کنیم که مقدار بالای فیبر برای بدن خیلی مفید است و باعث می شود تا عملکرد دستگاه گوارش بهبود پیدا کند. این محصول سرشار از ویتامین های گروه B است که در کاهش سطح LDL یا همان کلسترول بد خون تاثیر زیادی دارند و ریسک بیماری های قلبی و عروقی را خیلی پایین می آورند. همچنین ویتامین های موجود در مالت جو در افزایش تشکیل هموگلوبین و بالا بردن سیستم ایمنی بدن هم موثر هستند.

ویتامین ها و مواد معدنی مالت فقط به این موارد محدود نیست بلکه این ماده غذایی علاوه بر دارا بودن ویتامین های گروه B ، ویتامین E نیز دارد. همانطور که می دانید ویتامین E به خاطر داشتن خاصیت آنتی اکسیدانی می تواند عمل رادیکال های آزاد را خنثی کرده و نقش مفیدی در این زمینه دارد. مالت جو به دلیل داشتن این ویتامین دارای خاصیت ضد انعقادی است. از دیگر خواص عصاره مالت می توان به جلوگیری از بیماری آلزایمر و بیماری های چشمی نظیر آب مروارید اشاره کرد.

مرتبط بخوانید : خواص پودر آب پنیر در بدنسازی،ویژه عضله سازی

قند موجود در عصاره ی مالت جو:

در حالت کلی بخش زیادی از دانه جو از کربوهیدرات تشکیل شده است. در ابتدا کربوهیدرات اصلی موجود در دانه جو از جنس نشاسته است اما زمانی که این محصول به منظور تولید عصاره مالت وارد فرایند جوانه زنی و تخمیر می شود، نشاسته موجود در آن در طول فرآیند به قندهای ساده تری تبدیل می شود.

همچنین باید توجه داشته باشید که طعم شیرین عصاره مالت جو علت وجود همین قند است.

علاوه بر قند، مالت سرشار از پروتئین است. به عبارتی از هر 100 گرم جو، بیش از 10 گرم آن را پروتئین تشکیل داده است که نسبت بالایی می باشد و نشان دهنده ارزش غذایی بسیار بالا آن دارد. علاوه بر این ها لازم به ذکر است که دانه جو آمینواسید لیزین ندارد.  بنابراین اگر می خواهید پروتئین بدن خود را از طریق مالت جو دریافت کنید، بهتر است که آن را به صورت ترکیبی با حبوبات سرشار از لیزین مصرف کنید.

تفاوت بین پودر جو و جوانه جو در چیست؟

تفاوت بین پودر جو و جوانه جو در چیست؟

تفاوت بین پودر جو و جوانه جو در چیست؟در داخل دانه های جو به طور طبیعی قسمت خیلی کوچکی وجود دارد که موادی را که برای رشد کردن جوانه مورد نیاز است را در خود حفظ می کند.

زمانی که دانه در محیط و شرایط مناسب برای رشد قرار داده می شود، این بخش از دانه مواد مغذی خود را در اختیار بذر می گذارد و در نتیجه دانه می تواند رشد خود را شروع کند. به این قسمت از دانه،  جنین گفته می شود که دارای مواد مغذی مورد نیاز گیاه است.

بعد از اینکه جنین مواد لازم برای جوانه زنی را در اختیار دانه قرار داد ریشه ها شروع به جذب آب می کنند و در نهایت جوانه رشد کرده و از دانه بیرون می آید.

جوانه در طول دوران رشد خود از مواد مغذی تغذیه کرده و تشکیل می شود. تحقیقات نشان داده است که ویتامین ها ، پروتئین و املاح موجود در جوانه جو تا ۲۰۰% بیشتر از دانه ی آن است.

بهترین زمان برای برداشت و مصرف جوانه جو ۴۸ ساعت بعد از جوانه زنی دانه است. جوانه دانه جو باید قبل از اینکه مواد مغذی و مفید خود را برای تغذیه ی ساقه از دست بدهد مصرف شود.

در همین زمان است که باید جوانه جو را خشک کرده و به پودر تبدیل کرد. تبدیل جوانه به پودر باعث می شود تا زمان نگهداری محصول افزایش پیدا کرده و همچنین میتوان به اشکال مختلفی آن را مصرف کرد.

پودر جوانه جو تمامی خواص جوانه را دارا میباشد و میتوان این محصول را بصورت خوراکی یا از آن برای ساخت ماسک صورت طبیعی استفاده کرد.

پودر جوانه جو از خشک شدن و آسیاب کردن جوانه جو بدست می آید. به این شکل که دانه جو پس از جوانه زنی و رسیدن جوانه جو به اندازه ی ایده آل ، در دستگاه خشک کن بصورت کامل خشک شده و سپس آسیاب میشود.

به دلیل مرطوب بودن محیط کشت فرآیند جوانه زنی باید کنترل شده صورت بگیرد. همچنین تولید و بسته بندی پودر جوانه جو باید تحت شرایط خاصی انجام شود تا ماندگاری بالایی داشته باشد و از فاسد شدن آن جلوگیری شود.

این نکته هم بسیار مهم است که بذر جویی که برای جوانه زنی استفاده می شود حتما باید از نژاد ایرانی باشد چرا که دانه های وارداتی قدرت رویش ندارند و در نتیجه تمامی خواص خود را از دست داده و نمی تواند جوانه بزند.

دقت داشته باشید که خرید پودر جوانه جو باید از برندها و مراکز معتبر انجام شده و حتما شناسه بهداشت داشته باشد.

از مهم ترین و اصلی ترین خواص پودر جوانه جو می توان به تقویت سیستم ایمنی، ضد سرطان، کاهش وزن و لاغری، جلوگیری از ریزش و تقویت مو، افزایش قوای عمومی بدن، رفع ناتوانی جنسی و …اشاره کرد.

در نظر داشته باشید که برای استفاده کردن از خواص پودر جوانه جو باید از سالم و استاندارد بودن آن اطمینان حاصل کنید. پودر جوانه جو نیز مانند همه محصولات غذایی در حوزه ی سلامت باید تحت شرایط بهداشتی و نظارت خاص تولید شود. همچنین باید از اضافه کردن مواد افزودنی و نگهدارنده در مراحل تولید پودر جوانه جو اجتناب کرد.

پودر جوانه جو به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کند. مصرف مرتب این پودر برای تولید سلول های ایمنی بدن ضروری است. با یک سیستم ایمنی قوی می توان عفونت ها را از بین برد و همچنین از پیشرفت و بروز انواع بیماری ها جلوگیری کرد.

البته باید در نظر داشته باشید که اصول و قواعد بهداشتی در تولید پودر جوانه جو، تاثیر غیرقابل انکاری دارند و به حفظ کیفیت و مواد مغذی موجود در آن کمک قابل توجهی می کند.

کاهش وزن، لاغری و تناسب اندام از مهم ترین خواص پودر جوانه جو می باشد. بنابراین افرادی که به دنبال کاهش وزن خود هستند می توانند این پودر را به رژیم غذایی خود اضافه کنند. همانطور که می دانید چاقی می تواند آسیب های زیادی را در بدن ایجاد کرده و بیماری هایی مانند فشار خون بالا، کلسترول و دیابت از عوارض خطرناک چاقی هستند.

همچنین وجود مقادیر قابل توجهی از فیبر و کربوهیدرات می تواند به تناسب اندام کمک شایانی کرده و برای لاغری بصورت طبیعی و بدون آسیب زده به عملکرد بدن بسیار مفید است.

فیبر موجود در پودر جوانه جو می تواند شما را برای مدت زمان طولانی تری سیر نگه داشته و سیری کاذب را از بین ببرد و کربوهیدرات انرژی بدن را به میزان قابل توجهی تامین کرده و باعث می شود کمتر به سراغ وعده های غذایی سنگین و نوشیدنی های پر کالری بروید.

همه این دلایل می توانند به کاهش وزن شما کمک کرده و روند لاغری شما را تسریع تر کنند.

مصرف روزانه ۲ قاشق غذاخوری پودر جوانه جو همراه با شیر، ماست یا آب، ( ۱۰ دقیقه قبل از غذا ) سوخت و ساز بدن را افزایش می دهد. ادامه دادن این کار در طولانی مدت باعث پایین آمدن وزن و در نتیجه لاغری شما می شود.

پودر جوانه در رفع ریزش مو نیز تاثیر گذار است.  حتما شما هم در مورد فایده و تاثیر مثبت پودر جوانه ها بر روی رشد و تقویت مو شنیده اید چرا که تقریبا تنها خاصیتی که این روزها از جوانه گندم ، جو ، ماش و… یاد می شود نقش آنها در سلامت پوست و مو است .

پودر جوانه جو دارای بهترین و با کیفیت ترین نوع فیبر موجود در بین مواد غذایی میباشد و به همین دلیل میتواند تاثیر خیلی زیادی بر روی رفع ریزش مو داشته باشد.

برای جلوگیری از ریزش مو این محصول را امتحان کنید و مطمئن باشید برای آخرین بار دغدغه ی ریزش مو خواهید داشت.

پژوهشگران به فواید بسیار دیگری از این ریز مغذ ها دست پیدا کردند اهمیت مصرف پودر جوانه جو را دو چندان می کند.

پودر جوانه جو ضد سرطان است و خواص پودر جوانه جو در رژیم های مخلف برای پیشگیری از بیماری های مزمن آزمایش شده است و خواص ضد سرطانی آن هم به اثبات رسیده است.

مرتبط بخوانید : بدنسازی با مکمل : راهنمای جامع ورزشکاران

محققان به این نتیجه رسیده اند که اسیدهای موجود در جوانه جو برای سرطان پستان و پروستات بسیار مفید است.

برای افزایش خواص پودر جوانه جو باید چند مورد را مد نظر داشت :

اول اینکه از بذر جو ایرانی و مرغوب باید استفاده شود. شستشوی بذرها برای جدا سازی ناخالصی ها و گرد و خاک به دقت انجام شود.

کشت دانه جو باید در محیطی کاملا بهداشتی و تمام استیل انجام شده و از مواد شیمیایی در مراحل آماده سازی و شستشو استفاده نشود.

مرحله پودر کردن باید با آسیاب های مخصوص آرد سازی انجام شود تا مواد مغذی موجود در پودر جوانه جو به طور کامل حفظ شود.

بسته بندی مناسب نیز نقش مهمی در ماندگاری بیشتر و استفاده راحتتر مصرف کننده دارد بنابراین باید به آن توجه شود.

دانه جو یکی از پر طرفدارترین غلات در دنیا است که کاربرد ها و خواص بیشماری برای بدن انسان دارد.

پودر جوانه جو از آسیاب کردن جوانه جو خشک شده بدست می آید و می تواند نیاز بدن انسان به ویتامین ها و فیبر را تامین کند.

نیاز به مشاوره در خصوص محصولات غذایی و خرید آنها را دارید؟!

این محصولات را می توانید با کیفیت اصلی از فروشگاه برگ سبز تهیه کنید.

برای تهیه با ما تماس بگیرید ۹۳ ۴۵ ۹۱ ۷۷ – ۰۲ ۲۲ ۸۱ ۴۶ (۰۲۱) –  3022756 (0912) ا از فروشگاه آنلاین خرید کنید!

آرزومند سلامت شما هستیم.